پست و کور دندان در کرج کجا انجام می شود؟

پست و کور دندان در کرج کجا انجام می شود؟

پست و کور دندان


آیا میدانید پست و کور دندان در کرج چیست؟ و برای چه اموری انجام می شود؟ ایمپلنت دندان در کرج کجا انجام می شود؟

زمانی که عصب دندان از بین می رود، آبرسانی به تاج دندان انجام نمی شود و در این صورت تاج دندان ضعیف و شکننده می گردد. همچنین ممکن است که میزان زیادی از تاج دندان به علت پوسیدگی در جریان درمان برداشته شود که در این صورت بخش باقی مانده از تاج دندان قادر به ادامه حیات نیست که در نتیجه پزشک در صورت بروز این مسائل ناگزیر است تا از پست و همچنین کور استفاده کند.

پست و کور دندان

پست در این روش به پین های کوچکی گفته می شود که داخل ریشه دندانی که عصب کشی شده است، قرار می گیرد و باعث ساخت مجدد تاج و روکش دندان می شود. به عبارت دیگر با استفاده از این شیوه دندانپزشک ها می توانند تاج از دست رفته دندان را بازسازی کنند.

پست ها دارای انواع مختلفی هستند که عبارتند از: پست فلزی، پست ریختگی و فایبر پست ها

فایبر پست ها جدیدترین انواع پست ها هستند که امروزه از آنها به وفور استفاده می شود و با پیدایش این نوع پست دیگر از پست های قدیمی ریختگی و فلزی استفاده نمی شود.

از طرف دیگر کور نیز از جنس آمالگام و کامپوزیت ساخته می شود که واسطه ای برای اتصال پست به تاج سرامیکی هستند. برای اینکه تاج دندان بتواند به ریشه متصل شود و در دهان باقی بماند، باید به وسیله پست در داخل ریشه کار گذاشته شود که این اتصال از طریق کور صورت می گیرد.

به صورت کلی نیز منظور از پست دندان و کوردندان ترمیم دندان هایی است که عصب آنها از بین رفته و تاج آنها شکننده و ضعیف شده است و به این شیوه ترمیم دندان علاوه بر پست و کور، داول کور نیز می گویند که در کرج قابل انجام است و توسط کلینیک های بسیار زیادی توسط متخصصین دندانپزشکی در کرج انجام می شود.

روش انجام پست دندان در کرج چگونه است؟

در این روش از ریشه دندان یک قالب تهیه می شود و به لابراتوار ارسال می گردد تا پست آن توسط لابراتوار ساخته شود. در جلسه بعد نیز پست به داخل ریشه دندان چسب زده می شود و یک تاج مصنوعی به نام کور به دندان بیمار می چسبد و در نتیجه قالب گیری برای آن انجام می شود و روکش تهیه می گردد.

پست و کور را به صورت کلی می توان روشی دانست که در آن یک تاج دندان فلزی ساخته می شود که دارای انتهای میله ای شکل است و با قالب گیری از دندان در داخل ریشه گذاشته می شود.

پست دندان چه کاربرد هایی دارد؟

کور باعث بازسازی دندان و کمک به روکش دندان می شود و بخش زیادی از ثبات روکش به ساختار دندان وابسته است. زمانی که این ساختار دارای حالت نرمال باشد و بخش کمی از فضا را پر کند، روکش آن به آسانی از جای خود بیرون می آید.

برای جلوگیری از این اتفاق از کور برای بازسازی دندان و شبیه کردن آن به حالت اولیه استفاده می شود. با کمک کور ثبات روکش دندان اولیه افزایش پیدا می کند و از جای خود بیرون نخواهد امد.

برای افزایش عمر دندان و کور باید بعد از انجام این کار تمامی توصیه های دندانپزشک انجام شود و دستور العمل ها به تاخیر نیوفتد.

دوام پست و کور دندان چه قدر است؟

در صورتی که قصد دارید به انجام پست و کور دندان در کرج بپردازید، باید آگاه باشید که دندان های پست و کور در دو گروه ساخته می شوند، یعنی به صورت پیش ساخته و یا سفارشی تولید می گردند.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته در خصوص طول عمر پست و کور در هر دوی این روش ها مشخص شد که دوام و ماندگاری پست و کور به روش پیش ساخته و یا سفارشی به صورت یکسان است.

 

پست و کور دندان

 

استفاده از این روش در کرج چه زمانی مناسب نیست؟

استفاده از لومینیرز دندان در کرج و همچنین پست  دندان در برخی از شرایط خاص توصیه نمی شود که این شرایط از قبیل زیر هستند:

  • اشخاصی که دارای شدید، خونریزی لثه، ترشح چرک، عفونت، آبسه و … هستند باید از پست و کور با احتیاط بیشتری استفاده کنند
  • اگر دندان های شخص خیلی جا به جا شوند استفاده از این شیوه توصیه نمی شود. زیرا جا به جا شدن یکی از علائم تحلیل استخوان در اطراف دندان است و در این صورت باید توسط رادیوگرافی و اشعه ایکس شرایط به خوبی مورد بررسی قرار بگیرد.
  • زمانی که تاج دندان به شدت آسیب دیده باشد خصوصا در مواقعی که خط زیر لثه شکسته باشد استفاده از پست و کور توصیه نمی شود، زیرا قسمت های باقی مانده دندان به قدری محکم نیست که پست را حمایت کند.

تصاویر رادیوگرافی در خصوص پست و کور چه چیزی را نشان میدهند؟

با استفاده از تصاویر رادیوگرافی می توان از بخش های زیر مطلع شد:

  • ارتفاع و تعداد کانال های ریشه: به دست آمدن این اطلاعات بر اساس ابعاد کانال ریشه درزمان طراحی و ساخت از اهمیت زیادی برخوردار است.
  • موفقیت آمیز بودن نتیجه درمان کانال ریشه: ساخت پست و کور های دندانی زمانی می تواند آغاز شود که درمان آندو دانتیک با موفقیت تکمیل شده باشد.
  • ساختار استخوانی در اطراف دندانها: در اطراف دندان ها باید حجم سالم و کافی از استخوان ها وجود داشته باشد تا موفقیت در روش پست و کور بالا برود.

آیا پست و کور دندان در کرج درد دارد؟

زمانی که از پست و کور استفاده می شود، اگر احساس درد در افراد وجود داشته باشد باید وضعیت فرد مجددا توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد زیرا این درد ها معمولا دارای ریشه پریودنتال هستند.

اگر مشکلات موجود در دندان در هنگام استفاده از این روش برطرف نشود، امکان بروز آبسه در دندان به وجود می آید که در این صورت تنها راه درمان خارج کردن ریشه است.

هزینه پست و کور دندان در کرج

پست و کور همانند لمینت دندان دارای هزینه مشخص و نرخ دقیقی نیست زیرا شرایط افراد با هم متفاوت است و برای هر فردی متناسب با شرایط او از پست و کور استفاده می شود که نوع پست و کور ها برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد.

با این وجود برای اطلاع یافتن از هزینه مورد نیاز برای انجام این کار باید به ایمپلنت و کلینیک دندانپزشکی در کرج مراجعه شود و تحت معاینه و بررسی قرار گرفت تا بتوان از هزینه لازم برای انجام این کار اطلاع پیدا کرد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانهتماسدرباره مامقالات